W Powiatowym Zespole Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych w Kraśniku od kwietnia 2018r. funkcjonuje grupa wsparcia dla rodziców dzieci niepełnosprawnych objętych wsparciem w ośrodku koordynacyjno – rehabilitacyjno – opiekuńczym.
Funkcjonowanie grupy wsparcia.
Funkcjonowanie grup wsparcia dla rodziców dzieci wymagających szczególnej pomocy, podobnie jak innych grup tego typu, można zdefiniować za pomocą stwierdzenia, że „każdy z nas ma coś, co pomaga mu w życiu, a czym mógłby się podzielić z innymi osobami”. Warto zatem korzystać z naturalnych zasobów, jakimi są kontakty z osobami w podobnej sytuacji.
Korzyści wynikające z udziału w grupie wsparcia.
Stałe kontakty z grupą wsparcia dają poczucie więzi i oparcia, a oprócz tego pozwalają odnaleźć nowe, sprawdzone przez innych, sposoby radzenia sobie w różnych sytuacjach. Wymiana doświadczeń, refleksji i spostrzeżeń może pomóc spojrzeć na dane wydarzenie z innej perspektywy. Świadomość tego, że ktoś ma podobne problemy, zmniejsza także poczucie osamotnienia, umożliwia nawiązanie kontaktów towarzyskich. Wśród czynników terapeutycznych oddziałujących w grupie można wymienić również tworzenie i podtrzymywanie nadziei oraz możliwość odreagowania emocji (katharsis). Altruizm członków grupy sprawia, że „korzysta nie tylko ten, kto uzyskuje pomoc i wsparcie, lecz także ten, kto potrafi udzielić skutecznej pomocy”.